Mini Cooper R56 P0015

Od jakiegoś czasu borykałem się z błędem P0015 Camshaft Position B – Timing Over-Retarded (Bank 1) wskazywanym przez komputer. Po skasowaniu tegoż błędu, powracał w randomowych momentach, czasami po godzinie, czasami po tygodniu.

Czytając różne strony i fora internetowe, oglądając filmiki na platformie You Tube, w pierwszym momencie zacząłem sprawdzać:

  1. Kiedy był wymieniany olej? Wymieniłem go w marcu 2022 roku ale, że do silnika dolałem Liqui Moly Ceratec to myślałem, że on może być powodem problemów. Olej został wymieniony na Lotos Aurum C3 5W30
  2. Wydechowy czujnik wałka rozrządu (umiejscowiony po prawej stronie silnika z przodu auta) zamieniłem czujnik wlotu i wylotu miejscami przez co miałem pewność, że żaden nie jest uszkodzony).
  3. Wykręciłem i wyczyściłem zawór Vanos-a, po czym podłączyłem pod jego piny napięcie 12V aby sprawdzić, czy zawór działa prawidłowo.

U mnie pomogła wymiana oleju wraz z czyszczeniem zaworu. Czasami zawór lepiej wymienić na nowy, aby mieć pewność, że przez dłuższy czas nie będzie problemów.

Bądź pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *