Mini Cooper R56 P0015

Od jakiegoś czasu borykałem się z błędem P0015 Camshaft Position B – Timing Over-Retarded (Bank 1) wskazywanym przez komputer. Po skasowaniu tegoż błędu, powracał w randomowych momentach, czasami po godzinie, czasami po tygodniu.

Czytając różne strony i fora internetowe, oglądając filmiki na platformie You Tube, w pierwszym momencie zacząłem sprawdzać:

  1. Kiedy był wymieniany olej? Wymieniłem go w marcu 2022 roku ale, że do silnika dolałem Liqui Moly Ceratec to myślałem, że on może być powodem problemów – olej został wymieniony
  2. Wydechowy czujnik wałka rozrządu (umiejscowiony jest po prawej stronie silnika bliżej przodu auta – zamieniłem czujnik wlotu i wylotu miejscami przez co miałem pewność, że żaden nie jest uszkodzony).
  3. Wykręciłem o wyczyściłem zawór Vanos-a po czym podłączyłem pod jego piny napięcie 12V aby sprawdzić, czy zawór działa prawidłowo

U mnie pomogła wymiana oleju wraz z czyszczeniem zaworu. Czasami zawór lepiej wymienić na nowy, aby mieć pewność, że przez dłuższy czas nie będzie problemów.

Bądź pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *