10 punktów do sprawdzenia przed podróżą

Planujesz wakacje na motocyklu? Pamiętaj, aby nie zapominać o ważnych rzeczach. Zaoszczędzisz sobie wiele kłopotów i będziesz podróżował bezpieczniej.

 

Ciśnienie w oponach

Niewłaściwe ciśnienie w oponach może znacznie wpłynąć na sposób kierowania motocyklem. Nie ma ogólnej reguły odnośnie prawidłowego ciśnienia w oponach, ponieważ wiele zależy od typu motocykla, sposobu jego używania i twojej wagi. Kiedy przewozisz pasażera i dużo bagażu, ciśnienie powinno wzrosnąć o 2 lub 3 bar w porównaniu z normalnym użytkowaniem. Nie zapomnij także sprawdzić ciśnienia w oponach gdy temperatura mocno spadnie.

 

Zużycie opony

Równie ważne jak ciśnienie w oponach, jest ich zużycie. Upewnij się, że opona ma wystarczająco duży profil bieżnika, aby wytrzymać całą trasę podróży. Zwróć szczególną uwagę na środkową część tylnej opony. Jeśli część podróży planujesz przez autostradę, tylna opona zużyje się szybciej w tej sekcji w porównaniu z normalnym użytkowaniem. Jeśli planujesz wymianę opon, upewnij się, że wybierzesz najlepszą oponę na tę konkretną podróż. 

 

Naciąg łańcucha

Jedna z podstawowych rzeczy aby dobrze przygotować motocykl do podróży. Upewnij się, że masz prawidłowo naciągnięty łańcuch i pamiętaj, że mocno obciążony motocykl będzie wymagać nieco mniejszego jego naprężenia.

 

Zużycie łańcucha

Przesuwanie łańcucha na boki na tylnym kole zębatym informuje nas o zużyciu i dużym jego przebiegu. Zwróć uwagę na to, ile razy w ciągu ostatniego okresu, przed wyjazdem, musiałeś korygować jego napięcie. Jeśli często, oznacza to, że łańcuch jest zużyty i nadaje się do wymiany. Koniecznie wymień go, a po wymianie przejedź na nim kilka kilometrów by sprawdzić i ewentualnie skorygować jego naciąg.

 

Poziom oleju

Kolejny ważny punkt. Sprawdź poziom oleju i upewnij się, że jest on maksymalny. Jeśli motocykl, jest przed przeglądem, zrób go przed wyjazdem.

 

Świece

Upewnij się, że wziąłeś ze sobą w podróż kilka świec zapłonowych. Są małe i łatwe do spakowania a ewentualne awarie świec, w trakcie długiej trasy, mogą spowodować poważne problemy.

 

Sprawdź śruby i nakrętki

Sprawdź śruby i nakrętki, czy są dobrze dokręcone. Zajmie ci to ok. 10-minut i pozwoli uniknąć problemów w podróży.

 

Filtr powietrza i oleju

Upewnij się, że masz czysty filtr powietrza i świeży olej – jeśli potrzebujesz dokonaj wymiany.

 

Klocki hamulcowe

Sprawdzenie ich stanu jest łatwe. Wymień je, jeśli podejrzewasz, że nie wytrzymają trudów planowanej podróży +/- dodatkowe kilkaset kilometrów.

 

Smarowanie

Sprawdź, ewentualnie nasmaruj, wszystkie ważne części ruchome. Zwróć także uwagę na nakrętki i śruby. Sprawdź czy w podróży, w razie konieczności, dasz radę je odkręcić lub czy przypadkowo nie odkręcą się w trakcie jazdy.