Tańsze podróże zagraniczne

Ta wiadomość ucieszy wszystkich korzystających z komórek za granicą! Negocjatorzy krajów członkowskich UE porozumieli się z Parlamentem Europejskim w sprawie dodatkowych opłat podczas korzystania z telefonu za granicą. Te ostatecznie mają zniknąć od czerwca br.

Rada Unii Europejskiej w wydanym komunikacie poinformowała, że stawki hurtowe roamingu będą niższe o 90% od obecnych. To pozwoli operatorom na oferowanie usług swoim abonentom będącym za granicą bez dodatkowych opłat.

Od czerwca maksymalne stawki hurtowe w roamingu będą wynosiły odpowiednio:

– rozmowa telefoniczna 0,031 euro (dotychczas 0,05 euro),
– SMS 0,01 euro (dotychczas 0,02 euro).

Z kolei opłaty roamingowe za transmisję danych będą stopniowo obniżane i wyniosą odpowiednio od czerwca za 1 gigabajt 7,7 euro (obecnie 50 euro za gigabajt), od 1 stycznia 2018 roku 6 euro za 1 gigabajt i przez kolejne lata będzie obniżana o 0,5 euro, aby od stycznia 2022 roku wynieść ostatecznie 2,5 euro za gigabajt.

Teraz, aby roaming ostatecznie przestał obowiązywać, nocne ustalenia muszą być zaakceptowane przez unijne rządy oraz Parlament Europejski. Będzie to dla nich formalność i od 1 czerwca za korzystanie z komórek za granicą nie zapłacimy więcej niż gdybyśmy korzystali z nich w rodzimym kraju.

Bądź pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *