Silniczki wycieraczek w Peugeot 508

Potocznie mówi się, że nie kupuje się aut na F, czyli Forda i fszystkich francuskich. Peugeot pokazał, że jest to tylko slogan nie przystający do aut tej marki.

Począwszy od modelu 508 wszystko zaczęło się układać i choć silniki benzynowe nie mają dobrych opinii, to wszystkie diesle są naprawdę godne polecenia.

W tym aucie naprawdę nie ma się do czego przyczepić, poza zdarzającą się awarią przednich wycieraczek a w zasadzie napędzających je silniczków.

W podszybiu znajdziemy 2 silniki do każdej wycieraczki oddzielny o różnych oznaczeniach.

Na początku produkcji auta lewy silniczek, który steruje również prawym, miał oznaczenie 9677472580. Niestety zarówno lewy jak i prawy ulga tej samej awarii, czyli woda dostaje się do układu sterowania (elektroniki. Powoduje ona zwarcia, nierzadko przepalenia się elementów układu, czyli nieprawidłowej ich pracy.

Awaria najczęściej objawia się tym, iż lewa wycieraczka porusza się tylko po 1/3 wysokości szyby a często pracuje nawet po wyłączeniu i zamknięciu auta. Pomaga odłączenie plusowej klemy akumulatora.

Jak naprawić

Odłączamy plusową klemę akumulatora.

Odkręcamy ramię wycieraczki, kluczem 16mm po czym dynamicznym ruchem zdejmujemy plastikową osłonę podszybia. Kluczem 10mm odkręcamy 3 śruby mocujące silnik, odpinamy wtyczkę i wyjmujemy silnik.

Filmik się się za to zabrać:

Po wyjęciu silnika dobieramy się do elektroniki:

Jak już otworzycie obudowę płyty, to prawdopodobnie ta jak u mnie zobaczycie, że wszystko w środku jest mokre.

U mnie “naprawa” polegała na wysuszeniu całości, zarówno elektroniki jak i silnika. Dużą pomocą okazało się sprężone powietrze i elektryczny kaloryfer.

Po wysuszeniu i złożeniu wszystkiego “do kupy” podłączyłem do auta i… wszystko działa prawidłowo.

Podsumowanie

Jeśli również Wam udało się w ten sposób naprawić ten element, to polecam rozebrać go raz jeszcze i zalać elektronikę odpowiednim preparatem. Można także spryskać układ elektroniczny specjalnym lakierem aby zabezpieczyć przed wpływem wilgoci.

Jeśli chodzi o minimum zabezpieczenia, to moim zdaniem koniecznie trzeba uszczelnić obudowę silikonem.

Jeśli w powyżej przedstawiony sposób nie uda się dokonać “naprawy” to albo musimy szukać silnika o tym samym oznaczeniu (np. 9677472580). Jeśli takowego nie znajdziemy to będziemy zmuszeni kupić 2 szt. o nowszego modelu. Niestety wymieniając tylko jeden z nich na nowy model musimy liczyć się z nieprawidłową ich pracą

Disclaimer

Powyższa instrukcja sprawdziła się w moim przypadku, co niestety nie musi oznaczać, że również u Was zadziała. Pamiętajcie jednak, że wszystkie naprawy, posiłkując się informacjami zamieszonymi na mojej stronie, robicie na własną odpowiedzialność.

Bądź pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *