Mazda 3 BL – tempomat

Po zakupie nowego auta zastanawiałem się co zrobić, aby aktywować tempomat.

Zdarza się, że bardzo często z niego korzystam, szczególnie na trasach oraz tam “gdzie stoją” 😉

Szukając wiadomości na forach internetowych oraz YT co powinienem zmienić aby mieć możliwość korzystania z tego rozwiązania. Postanowiłem zacząć od zakupu przycisków obsługujących tempomat.

Stara kierownica, na której miałem tylko obsługę radia i komputera pokładowego, była w tak dobrym stanie, że wymiana jej wydawała mi się zbędna. Zacząłem więc od szukania samych przycisków.

Na portalu Allegro znalazłem idealnie przyciski, pasujące do mojej kierownicy z odpowiednią wiązką i już miałem zamawiać, gdy na olx-ie zobaczyłem ofertę kompletnej kierownicy, w tej samej cenie. Zamówienie poszło.. – to była dobra i zła decyzja 😉

“Nowa” kierownica dotarła po czym okazało się, że znajdująca się na niej skóra, była w gorszym stanie niż moja obecna. Postanowiłem przełożyć całość.

Zaczynamy od odpięcia klem akumulatora a po kilku minutach przystępujemy do zdjęcia kierownicy. W tym celu wystarczy zdjąć odpowiednie zaślepki i odkręcić śruby.

Następnie odpinamy kierownicę i pozostałe wtyczki oraz odkręcamy koło kierownicy.

Trochę czasu zajęło mi całkowite rozebranie kierownicy i poskładanie całości, ale finalnie udało się.

Decyzja o zakupie całej kierownicy z przyciskami okazała się dobrą decyzją, gdyż:

  • jest jedna wiązka obsługująca 4 zestawy przycisków (tempomat x2 i radio + komputer), więc mając w standardzie tylko obsługę radia i komputera przewody, trzeba przełożyć
  • tylna dolna obudowa kierownicy, ze względu na dołożenie przycisków, jest inna, zatem zamawiając same klawisze wraz z kompletną wiązką i tak musicie dociąć ten plastik
  • aby wszystko przebiegło szybko i sprawnie, polecam zakup dobrej kierownicy wraz z kompletem przycisków
Przyciski tempomatu Mazda 3 BL

Po skręceniu wszystkiego, podpinamy akumulator i przekręcamy kluczyk “w poszukiwaniu błędów”. Jeśli słynny check engine nie pojawi się, znaczy, że do tej pory wszystko zrobiliśmy dobrze.

Wciskamy przycisk “Cruise on” i gdy napis zaświeci się pomiędzy zegarami, oznacza to, że odpowiednią funkcję mamy aktywowaną w naszym komputerze – jeśli nie będzie reakcji, to musimy ją uruchomić.

Jeśli jest aktywowana, to ruszamy i podczas jazdy sprawdzamy czy działa. Jeśli nie, to przejdź do punktu: zmiana czujnika hamulca.

Aktywacja funkcji w komputerze

Jeśli przyciśnięcie przycisku nie wywołuje żadnej reakcji, należy aktywować tempomat w komputerze i w tym celu potrzebujemy:

  • komputer – najlepiej laptop
  • Zainstalowane oprogramowanie FORScan
  • Kabel połączeniowy OBD – ja kupiłem Vgate vLinker FS ELM327 na popularnym chińskim portalu

Po podłączeniu kabla, zainstalowaniu aplikacji i jej uruchomieniu, przystępujemy do aktywacji. Więcej szczegółów znajdziecie w tym filmie:

W moim przypadku nie trzeba było programować “trudniejszą drogą” – wystarczyło wybrać opcję ON 🙂

Po zakończeniu aktywacji komputerowej, sprawdzamy czy wszystko działa poprawnie. Jeśli tak, to kończymy zabawę, natomiast jeśli nadal nie działa, oznacza to, że trzeba sprawdzić jeszcze jedną opcję.

Zmiana czujnika hamulca

Rzecz, którą musimy sprawdzić, to czujnik, znajdujący się przy pedale hamulca. Schylamy się, odpinamy kostkę i sprawdzamy, ile pinów połączeniowym znajduje się w jego gnieździe. Najprawdopodobniej, tak jak w moim przypadku, były tylko 2 piny. Jeśli tak, to trzeba tenże czujnik wymienić.

Zamówiłem na popularnym polskim serwisie aukcyjnym czujnik Febi Bilstein 40340

Na poniższym filmiku znajdziecie sposób, jak wyjąć i ponownie założyć czujnik. Całość nie powinna zająć więcej niż 15 minut

Po tej operacji, możecie cieszyć się nową funkcjonalnością swojej Mazdy 3 BL

PS. Wszystkie opisane tu czynności wykonujecie na własną odpowiedzialność. Nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne błędy czy uszkodzenia przy korzystaniu z powyższego opisu lub aplikacji

Bądź pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *